Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,19 kwietnia
Imienieny:
Adolf, Leon, Tymon
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
KRZYŻ POKUTNY
obrazek
Barokowy Krzyż pokutny znajduje się przy drodze w kierunku Głogowa około 200 metrów od Niechlowa. Datowany na XIV-XVI wiek, ma wymiary 151 x 105 x 29 cm. Wykonany jest z drobnoziarnistego piaskowca. Tylna ściana krzyża pokryta jest w całości nieczytelnym już tekstem. Zachowane pojedyncze litery wskazują na staranne liternictwo. O jego pokutnym charakterze świadczy wyrzeźbiona choć zatarta postać zabitego, który klęczy pod ukrzyżowanym Jezusem. Taka postawa wyrzeźbionej postaci miała przypominać, że nagła śmierć tego człowieka pozbawiła go możliwości przygotowania do niej.
W średniowieczu zabójstwo, nawet nieumyślne, pociągało za sobą drastyczne następstwa. Ród zabitego dokonywał krwawej zemsty na sprawcy lub jego krewnych. Często w porachunkach ginęły całe rodziny. Ówczesne społeczeństwo postanowiło zatem poszukać rozwiązania, które zapobiegałoby bezsensownym masakrom. Wprowadzono prawo zwyczajowe, które dawało mordercy możliwość uratowania własnego życia. Musiał wpłacić pieniądze na rzecz rodziny ofiary lub Kościoła. Ważnym nakazem umowy pojednawczej było również wystawienie kamiennego krzyża, mającego trwale upamiętnić tragiczne zajście. Stawiano go zazwyczaj w miejscu zbrodni. Prawo to obowiązywało do 1532 roku. Na krzyżu z reguły umieszczano wizerunek narzędzia, za pomocą jakiego dokonano zbrodni (miecz, kosa, kamień, sznur, kusza, itp.).
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ